JAK PEČOVAT O TĚLO V OBDOBÍ JARA?

04.05.2020

Játra jako základ zdraví z pohledu tradiční čínské medicíny.


         Játra v lidském těle vykonávají velmi důležité funkce. Dalo by se říci, že jsou tzv. laboratoří krve. Játra krev čistí, uchovávají a starají se o její harmonické proudění. Dále řídí celkovou průchodnost a prostupnost organismu, jež je pro element dřeva charakteristická . 

          Dřevo symbolizuje energii jara, kdy rostliny svými kořeny zprůchodňují doposud zmrzlou zem. Vše se po dlouhé zimě otepluje a uvolňuje. Stejně tak je i funkcí jater zabezpečovat volné proudění čchi, krve, výživných látek a tělesných tekutin. Udržují tedy přiměřenou vnitřní uvolněnost, což je základem harmonického toku čchi v organismu, jinými slovy - zdraví.

          Zdraví jater má také vliv na ostatní části těla jako jsou šlachy a vazivo a jejich kondici můžeme pozorovat na kvalitě nehtů. Pokud je zabezpečen plynulý přísun krve z jater, nehty jsou pevné, hladké a lesklé. Pozorujeme-li však zhoršenou kvalitu nehtů v podobě lámavosti či vysušenosti, můžeme usuzovat na poruchu meridiánu jater. Nedostatek jaterní čchi může dále způsobovat různé oční vady jako rozmazané vidění, slzení či šeroslepost, neboť oči jsou vnějším vývodem jaterní energie.

           Jelikož je fyzické, duševní a emocionální tělo v přímém propojení, disharmonický tok čchi se projeví i na našem chování. Hlavním citem jater je hněv. Při velmi silném citovém hnutí v podobě hněvu, zlosti a rozčílení, se zvedá jangová složka čchi spolu s krví a způsobuje zarudnutí tváře či podlití očí krví, může dojít až ke ztrátě vědomí. Člověk s disharmonií toku čchi v meridiánu jater, bude vnímat vnitřní podrážděnost a nervozitu a bude zvýšeně citlivý na dráždivé impulzy, vyvolávající pocity hněvu. V tradiční čínské medicíně se říká: 

"Léčit hněv je obtížné, vyléčit jej, je možno jenom tehdy, zharmonizují-li se játra". (1)

(1) LTS,s.52, cit. z Šen-ťin-ao:ca- ping-juan-liou, Siču,. 1773 n.l.


JAK POZNÁM, ŽE MÁ JÁTRA NEJSOU V ROVNOVÁZE?


           Disharmonický tok čchi meridiánu jater se může na fyzickém těle zrcadlit v podobě kožních vyrážek a alergií, nechutenství, zvracení, bolestí v kříži, suchostí očí či naopak nadměrného slzení. Dále se pak mohou objevit poruchy trávení, zvýšená únava, svalové křeče v průběhu dráhy či onemocnění šlach, kloubů a vaziva.

           Stagnace a blokády energie v jaterní dráze se projeví i na těle emocionálním a to v podobě agresivity, nerozhodnosti, nadměrné sebekontroly, nevyrovnaného chování, výbuchů zuřivosti, emocionální lability, zvýšené podrážděnosti, přílišného plánování či tvrdohlavosti.


Jak udržet svá játra zdravá?


           Pokud chceme mít naše játra zdravá, je potřeba o ně pečovat a zbytečně je nezatěžovat. Orgány dřeva můžeme posílit například pomocí kvalitní stravy. Vhodné je kombinovat špaldu, pšenici a zelené zrno s ostatními potravinami dřeva jako je listová zelenina, výhonky a naklíčené luštěniny. Rozpálené emoce a nevyrovnanost osvěží kyselá chuť, jež má chladivý a tonizující účinek. Dále se pak může meridián jater podpořit bylinkami jako je Pampeliška lékařská, Šišák bajkalský, Růže šípková či konzumací plodů Kustovnice čínské.

           Pro zdraví jater je také důležité na sebe příliš netlačit. Co orgány dřeva nesnesou, je stísněnost, zahrazování a nedostatek prostoru. Přílišnými zákazy se játra dostávají pod tlak a nemůžou patřičně rozvíjet své funkce. To ostatně můžeme pozorovat u dětí. Pokud v dětství, jež je symbolem dřeva, rodiče na dítě tlačí a zahlcují jej přílišnými zákazy a očekávání a nedopřávají-li mu volnost a svobodu, může dojít k poruchám vývoje či narušení emoční stability.

          Dále je vhodné organismus harmonizovat cvičením a uvolňování partií těla, jež jsou přímo napojeny na dráhu jater. 

Uvolněná, zdravá játra se projevují spontánností, kreativitou, tolerancí a organizačním nadáním.